III ZJAZD ABSOLWENTÓW

Utworzono dnia 30.10.2017

Nasza szkoła ma już 70 lat. Ta dostojna rocznica stała się okazją do zorganizowania III ZJAZDU ABSOLWENTÓW. W tym roku przypada również 51. rocznica nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej – Curie, 150. rocznica urodzin naszej patronki a także 50. rocznica przekazania szkole pierwszego sztandaru i 5. rocznica rozwinięcia i przekazania nowego sztandaru. Cały szereg rocznic spowodował, że tegoroczne obchody Dnia Patrona miały wyjątkowo uroczysty charakter.

W piątkowe popołudnie naszą szkołę odwiedziło wielu gości. Byli wśród nich: Burmistrz Nowego Tomyśla – pan Włodzimierz Hibner, Starosta Powiatu – pan Ireneusz Kozecki, dyrektorzy nowotomyskich szkół, przedszkoli i instytucji, księża oraz Prezydium Rady Rodziców a także ABSOLWENCI nowotomyskiej DWÓJKI.

Uroczysta akademia opatrzona została mottem:

„Jestem z tych, którzy wierzą,

że nauka jest czymś bardzo pięknym.”

Maria Skłodowska - Curie

A rozpoczęła się tradycyjnym polonezem w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po czym Pan Dyrektor w swoim przemówieniu przybliżył wszystkim zebranym historię szkoły. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, iż szkoła choć stara, jest całkiem nowoczesna; wierna tradycji, zmienia się, rozbudowuje, rozwija, idzie z duchem czasu. Podkreślił też liczne sukcesy naszych uczniów w różnych dziedzinach.

Motywem przewodnim części artystycznej było życie i działalność naukowa naszej patronki – Marii Skłodowskiej – Curie. Kobiety niezwykłej pod wieloma względami, genialnej Polski, która wyprzedziła swoją epokę, i której dokonania pozostają niezmiennie aktualne. Pierwszej kobiety, która dostała Nagrodę Nobla, do dzisiaj pozostaje jedyną na świecie, która otrzymała ją dwukrotnie z dwóch różnych dziecin. Zapoczątkowała zmiany w tradycyjnym i konserwatywnym postrzeganiu kobiet. Dzięki jej odkryciom już w 1905 roku udało się wyleczyć raka szyjki macicy i upowszechniono badania RTG. Przyjaźniła się z Einsteinem, który podkreślał, że „Pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie - jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem", a po jej śmierci powiedział, że "miał szczęście być związany z nią wzniosłą i pogodną przyjaźnią i zawsze podziwiał jej wybitną osobowość".

Bogaty życiorys patronki przeplatany był występami uczniów, nauczycieli i absolwentów naszej szkoły. Wystąpili między innymi:

• Miłosz Winkler (absolwent) z partnerką – Darią Zeydlewicz zaprezentowali niezwykle widowiskowe tańce towarzyskie;
  • Oliwia Suchodolska - do ubiegłego roku szkolnego była uczennicą naszej szkoły a obecnie rozwija swój talent muzyczny w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu zagrała na skrzypcach nastrojowy utwór, którym uczciliśmy pamięć o tych, którzy pracowali w Dwójce;
  • Elżbieta Podlaszewska – Cybal (nauczycielka) z uczennicą Julią Celebąk zaśpiewały piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”;
  • Edyta Kaczmarek – Rogacz (absolwentka, znana artystka) zaśpiewała wraz ze swoją córką Martyną – uczennicą naszej szkoły piękną piosenkę Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”;
  • Maciej Świtała (absolwent, nauczyciel) i Szymon Konieczny (absolwent) zagrali na gitarach i zaśpiewali dwa kultowe utwory rockowe.
  • Ponadto był taniec z wstążkami w wykonaniu uczennic z klasy VI B oraz zabawny skecz w wykonaniu uczniów klasy VI A.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły – pan Marek Polcyn odebrał liczne gratulacje i okolicznościowe upominki od zaproszonych gości. Zaproszeni goście, absolwenci, pracownicy szkoły oraz uczniowie udali się do klas, gdzie czekał na nich poczęstunek. Był czas na rozmowy, wspomnienia, zwiedzanie szkoły. Można było obejrzeć szkolne kroniki oraz wpisać się do pamiątkowej księgi.

Miło nam było słyszeć, że czas spędzony w Dwójce nie był stracony. A wizyta w szkole po wielu latach okazała się fascynującą, pełną wzruszeń wyprawą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami to piątkowe popołudnie i ZAPRASZAMY DO DWÓJKI.

Grażyna Stachecka

III ZJAZD ABSOLWENTÓW