MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Utworzono dnia 08.11.2018

W październiku, jak co roku, w  naszej szkolnej  bibliotece uroczyście obchodzono Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych brzmiało: „Książka to przyszłość”. Obchodom przyświecały następujące cele:

• motywowanie dzieci do czytania,
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
  • zwrócenie uwagi na szeroki wybór literatury dziecięcej i młodzieżowej,
  • promocja książek zakupionych w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,
  • doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji  w zbiorach  biblioteki,
  • wykorzystanie ICIM do samokształcenia i doskonalenia umiejętności posługiwania się komputerem.

W tym czasie odbyło się szereg imprez czytelniczych zorganizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.

Uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej zostali zaproszeni na zajęcia czytelnicze. W trakcie nich kl. I mogły posłuchać fragmentów „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej, kl. II baśni H. Ch. Andersena, a kl. III wybranych wierszy Wandy Chotomskiej. Wszyscy wzięli udział w grach i zabawach dydaktycznych związanych z tematyką spotkań. Uczniowie klasy III mieli również możliwość posmakowania irysów oraz zaśpiewania piosenki do tekstu Wandy Chotomskiej.

Do klas I, II i III dotarły też Książkowe Mole. Uczniowie z nauczania blokowego zapoznali młodsze koleżanki i młodszych kolegów z tekstami związanymi z realizacją projektów czytelniczych. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadzono sześć konkursów czytelniczych. Zwycięzcami poszczególnych konkursów zostali:

„Z pamiętnika Plastusia”- konkurs wiedzowy dla kl. I

I miejsce - Aleksandra Łangowicz z kl. I b i Sonia Drążek z kl. I c

II miejsce - Barbara Ambrozik z kl. I c, Antek Kortus z kl. I c i Bartosz Piosik z kl. I d

III miejsce – Alicja Strykowska z kl. I a i Miłosz Łodyga z kl. Id

„W świecie baśni Andersena” - konkurs wiedzowy dla kl. II

I miejsce – Marta Karpińska z kl. II b

II miejsce – Maja Kruk z kl. II c, Bruno Szulc z kl. II c, Wojciech Wojtanowski z kl. II c

III miejsce – Amelia Kowalak z kl. II a i Patrycja Kańduła z kl. II c

„Wanda Chotomska i jej twórczość”- konkurs wiedzowy dla kl. III

Za zdobycie maksymalnej liczby punktów

Mikołaj Targosz z kl. III a, Martyna Szołdrowska z kl. III a

Zuzanna Suchorska kl. z III a, Wiktor Kuśnierek z kl. III b

Alan Gielniak z kl. III b

wyróżnienie: Michał Wojtkowiak z kl. III b

„Czytamy książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”-dwuetapowy konkurs pięknego czytania dla kl. IV i V

I miejsce - Kinga Schulz z kl. IV b

II miejsce - Wojciech Gucia z kl. IV a i Nadia Janas z kl. V d

III miejsce - Wiktoria Marciniak z kl. IV c i Jan Konicki z kl. V d

„W świecie książki”- konkurs na lapbook dla klas V i VI

I miejsce – Kinga Nowak z kl. VI d

II miejsce – Nadia Janas z kl. V d, Mikołaj Robert z kl. V a i Bartosz Łodyga z kl. V a

III miejsce – Wiktoria Krydka z V d i Klaudia Suchorska z kl. V e

Książka, którą warto przeczytać” – konkurs literacki dla kl. VII i VIII

I miejsce - Szymon Dominiak z kl. VII a i Michał Jarnot z kl. VII a

II miejsce - Jan Wilkoszarski z kl. VII a

III miejsce - Mikołaj Śron z kl. VII a, Klaudia Jazgar z kl. VII a, Róża Intek z kl. VII d

wyróżnienie - Maria Czaban z kl. VII d i Hubert Ordowski z kl. VII a

Wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom poszczególnych konkursów odbędzie się 14 listopada o godz. 11:30 w czytelni biblioteki szkolnej.

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych po raz pierwszy wszystkie klasy przystąpiły do realizacji projektów czytelniczych w oparciu o książki zakupione do biblioteki szkolnej z dotacji w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tematyka projektów była zróżnicowana. Klasy I realizowały projekty na podstawie „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej, klasy II wykonywały zadania w oparciu o wybrane przez siebie baśnie H.Ch. Andersena, a klasy III zajęły się wierszami Wandy Chotomskiej. Klasy z nauczania blokowego realizowały projekty na podstawie książek wybranych przez przedstawicieli klas lub wychowawców. Z tekstami wybranych pozycji uczniowie zaznajamiali się w trakcie głośnego czytania na godzinach wychowawczych, lekcjach języka polskiego i zajęciach kreatywnych.

Wizualne rezultaty wszystkich działań w postaci lapbooków, plakatów, ilustracji, form przestrzennych itp. można zobaczyć na wystawie w czytelni biblioteki szkolnej.

nauczyciele bibliotekarze

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH