PASOWANIE PIERWSZAKÓW

Utworzono dnia 30.10.2018

Pójście pierwszy raz do szkoły to dla pierwszaków wielkie przeżycie. Skończył się dla nich czas beztroskiej zabawy, a rozpoczął etap wytężonej pracy i nowych obowiązków. Choć jeszcze nie zdawali sobie z tego sprawy, rozpoczęli bardzo ważny etap swojego życia i na kilka lat wkroczyli do społeczności szkolnej. Potwierdzeniem tej przynależności było pasowanie ich na uczniów.

Tradycją naszej szkoły w Dniu Patrona jest uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści tego dnia, w tym roku 26 października, przyszli do szkoły na godzinę 12.30, bez tornistrów, odświętnie ubrani. Uczniowie czterech klas pierwszych, ich rodziny oraz wychowawcy przeżyli szczególny dzień. Najważniejszą częścią uroczystości było złożenie przysięgi przez wszystkich uczniów klas pierwszych w obecności Sztandaru Szkoły. Dla dzieci było to bardzo ważne przeżycie, podobnie jak podstemplowanie aktu ślubowania odciskiem palca w kronice szkolnej przez  trzyosobowe delegacje pasowanych klas. Najważniejszym momentem pasowania było dotknięcie dużym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektora szkoły pana Marka Polcyna.

Po części oficjalnej i gromkich brawach od obecnych na sali  uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną, w której wygłosiły humorystyczne wiersze oraz zaśpiewały wesołe piosenki.

Wszystkie dzieci z uśmiechami na twarzy dumnie przyjęły miano uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Dumne i zadowolone dzieci wróciły do klas, a tam czekała na nich niespodzianka – słodki upominek. Każdy Pierwszak wrócił do domu już jako pełnoprawny członek społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Tomyślu.

Ireneusz Szleman

PASOWANIE PIERWSZAKÓW