TAJEMNICE KŁODZKIEJ KOTLINY

Utworzono dnia 09.06.2017

Przez trzy dni, od 6 do 8 czerwca br. uczniowie klasy IV A i IV D wraz z opiekunkami: Agatą Nowak, Aleksandrą Gandecką i Grażyną Stachecką odkrywali tajemnice urokliwej Kotliny Kłodzkiej.

Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zgłębiali tajemnice starej kopalni złota w Złotym Stoku; penetrowali podziemne chodniki i sztolnie oraz własnoręcznie wypłukiwali złoto. Ciężka praca małych górników została potwierdzona specjalnym certyfikatem. Jednak najwięcej emocji wzbudził podziemny spływ w zalanej wodą części Sztolni Gertruda w towarzystwie przewodnika, który opowiadał ciekawe, chwilami nieco przerażające historie kopalni. Dodatkową atrakcją była podziemna ośmiometrowa zjeżdżalnia. Po niespodziewanym spotkaniu z Gnomem pełna wrażeń grupa wyjechała na powierzchnię podziemnym pomarańczowym tramwajem – największą atrakcją turystyczną kopalni.

Prosto z kopalnianych korytarzy czwartoklasiści przenieśli się w czasy średniowiecza, w których „racjonalne myśli były herezją, a uczeni – czarnoksiężnikami”. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że w tych odległych czasach, gdy na świecie nie było elektryczności, silników parowych ani mechanicznych ludzie też potrafili projektować i stawiać olbrzymie budowle. Powstawały niesamowite maszyny, których działanie oparte było na prawach fizyki i mechaniki. Podczas tej niezwykłej lekcji historii uczniowie odwiedzili Średniowieczną Osadę, a w niej: potężne młyńskie koła, kierat, hutę i stęporowe kruszarki; przeszli (nie wszyscy) tajemniczym Labiryntem Strachu i odwiedzili Chatę Kata, który ma w pracy „urwanie głowy”.

Drugi dzień wycieczki poświęcony był zgłębianiu tajemnic przyrody w Parku Narodowym Gór Stołowych. Młodzi turyści przemierzali tu labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości - Błędne Skały. Z platformy widokowej o wdzięcznej nazwie „Skalne Czasze” widać było Szczeliniec Wielki, czeskie i polskie Karkonosze. Następnym punktem programu była Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najdłuższa z jaskiń sudeckich i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Uczniowie przeszli niezwykle atrakcyjną trasą turystyczną z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Poznali takie pojęcia jak: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty czy zjawisko krasowe.

Ostatni dzień wycieczki wypełniony był kolejnymi atrakcjami. Rano uczniowie zwiedzili Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie Zdroju - magiczne miejsce, w którym z radością i zdumieniem odkrywali zabawki swoich rodziców i dziadków. Dla opiekunów był to powrót do dzieciństwa. Można było zobaczyć nawet zabawki z czasów starożytnych, a także przybory szkolne oraz zasiąść w mini-klasie sprzed 50 lat.

Na zakończenie tej pełnej przygód wyprawy uczniowie zajęli się czerpaniem papieru poprzedzone zwiedzaniem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Dowiedzieli się jak starym wynalazkiem jest papier, z czego był kiedyś produkowany oraz jak był cenny. Każdy uczestnik wycieczki opuścił tę historyczną, bo istniejącą od 1605 r. fabrykę z dwiema samodzielnie wykonanymi kartkami papieru.

Program wycieczki był bardzo bogaty, zwiedzanie intensywne, ale był też czas na zabawy integrujące, popisy taneczne, literackie i wokalne.

Uczniowie wrócili do domów z ogromnym bagażem wiedzy, licznymi pamiątkami, zadowoleni i uśmiechnięci.  Piękna pogoda i moc atrakcji sprawiły, że wyjazd ten na długo pozostanie w pamięci.

Grażyna Stachecka

TAJEMNICE KŁODZKIEJ KOTLINY