W PRACOWNI CHEMICZNEJ – JAK MARIA SKŁODOWSKA - CURIE

Utworzono dnia 30.10.2018

25 października nasi uczniowie z klasy IIb uczestniczyli w spotkaniu przygotowanym przez panie bibliotekarki z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Była to dla nas bardzo ważna lekcja, ponieważ dotyczyła życia i pracy naukowej naszej zasłużonej patronki, Marii Skłodowskiej-Curie. Dzieci z uwagą wysłuchały odczytywanych im przez prowadzącą fragmentów książki, z której dowiedziały się, jak trudna i ciężka była droga do sukcesu tej wielkiej Polki. Przypomniały sobie również ważne fakty z jej życia.  Były też zadania na spostrzegawczość i zagadki dotyczące prostych zagadnień z chemii.

I nadszedł czas na niespodziankę! Panie bibliotekarki zaprowadziły nas do pobliskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika, gdzie czekała na nas nauczycielka chemii, Pani Maria Potrawiak i jej uczennice – asystentki. Specjalnie dla nas przygotowano zajęcia we wspaniałej, nowoczesnej pracowni chemicznej. Przez godzinę mogliśmy zgłębiać tajemnice magicznej chemii. Poszły w ruch menzurki, pipety, zlewki, probówki, kolby i butle. Odkrywaliśmy różne sekrety świata nauki w przesympatycznej atmosferze, przepełnionej pasją. Prowadząca warsztaty pokazała nam, że chemia i zgłębianie jej tajników, może być ciekawą, przygodą, która uczy myślenia, stawiania pytań i wyciągania wniosków.

Zajęcia w nowotomyskim „Koperniku”  wzbudziły u moich wychowanków wiele emocji i przybliżyły trudną dziedzinę, jaką jest chemia. Na  pewno jeszcze długo będą wspominać kolorowe i wybuchowe doświadczenia.

Serdecznie dziękujemy paniom bibliotekarkom z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej i nauczycielce z pasją, pani Marii Porawiak.

Hanna Winkler

W PRACOWNI CHEMICZNEJ – JAK MARIA SKŁODOWSKA - CURIE