WYCIECZKA DO BERLINA

Utworzono dnia 24.09.2018

Dnia 21 września 2018 r. uczniowie klasy 2c wraz z nauczycielkami Marią Walą i Agnieszką Świerzko uczestniczyli w niezwykłej i bardzo ciekawej wycieczce do Berlina. Celem wycieczki było poznanie kultury, języka innych państw oraz poznanie nowych miejsc. W wycieczce oprócz uczniów uczestniczyli ich rodzice, którzy przypomnieli sobie czasy, gdy byli także uczniami i brali udział w takich wyjazdach. O godzinie 7.00 wszyscy uczestnicy zajęli miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w drogę. Czas mijał nam bardzo szybko, ponieważ Pan Martin, który był naszym pilotem ciekawie nam opowiadał. Program wycieczki był bardzo bogaty, ale wszystko udało się zrealizować. Zwiedzając Berlin zobaczyliśmy Bramę Brandenburską, Mur Berliński, Alexanderplatz, plac Poczdamski. Przespacerowaliśmy się słynną aleją Unter den Linden. Oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.  Kolejnym punktem programu była wizyta w Reichstagu - siedzibie niemieckiego Parlamentu, skąd podziwialiśmy panoramę miasta z kopuły budynku. Następnie udaliśmy się z wizytą do Ritter Sport Bunte Schokowelt - znanej na całym świecie manufaktury czekolady. Było to niezwykłe miejsce, ponieważ, każdy wychodził z tego miejsca ze smakowitymi czekoladkami. Radości było bardzo wiele zarówno u dzieci jak i u dorosłych. W dalszej części wycieczki udaliśmy się do Muzeum Techniki. Muzeum znajduje się na terenie byłego dworca towarowego i zaprasza na wyprawę odkrywczą śladami historii techniki. Tam zobaczyliśmy, jak rozwijała się myśl techniczna w różnych aspektach. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich wystawa ok. 40 oryginalnych, wielkich eksponatów w postaci lokomotyw i wagonów, naturalnych rozmiarów samolotów, rowerów, motocykli. Było co oglądać! Ale to nie wszystko. Potem wszyscy udali się do części doświadczalnej Muzeum - Spectrum, gdzie każdy mógł zobaczyć, dotknąć, zrozumieć wiele zjawisk z różnych dziedzin nauki. Wizyta w tym miejscu dostarczyła wiedzy i ogromnych wrażeń zarówno dla dzieci jak i dorosłych.  Zaopatrzeni w pamiątki po wizycie w Muzeum udaliśmy się w drogę powrotną do Nowego Tomyśla. Cały czas podczas zwiedzania towarzyszyła nam przepiękna, słoneczna pogoda. Droga powrotna była zaś mokra i zimna, bo temperatura spadła o ok. 20 stopni. Wszyscy uczestnicy wycieczki stwierdzili, że było super.  Szczęśliwi, może trochę zmęczeni o 20.30 dojechaliśmy do Nowego Tomyśla.

Maria Wala

WYCIECZKA DO BERLINA