EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

HARMONOGRAM I ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w dniach

23 – 25 maja 2023 r.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej przez trzy kolejne dni:

• 23 maja 2023 r. (wtorek) – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  • 24 maja 2023 r. (środa) – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  • 25 maja 2023 r. (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎ termin dodatkowy: 12 – 14 czerwca 2023 r.

TERMIN OGŁASZANIA WYNIKÓW

Termin ogłaszania wyników oraz przekazania ich szkołom – 3 lipca 2023 r. – uczniowie logują się do platformy ZIU w celu sprawdzenia swoich wyników.

Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji – do 6 lipca 2023 r

Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji – 6 lipca 2023 r

Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, ‎niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do ‎egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.

PRZEDŁUŻENIE CZASU:

• Język polski – do 180 min
  • Matematyka – do 150 min
  • język obcy nowożytny – do 135 min.

Rodzice ucznia mogą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż do 23 lutego 2023 r., pisemną informację o zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

ZASADY ZAZNACZANIA ODPOWIEDZI NA KARCIE ODPOWIEDZI (DOTYCZY UCZNIÓW, KTÓRZY MAJĄ OBOWIĄZEK ZAZNACZENIA ODPOWIEDZI NA KARCIE)

Zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi odbywa się zgodnie z instrukcją zamieszczoną w arkuszu egzaminacyjnym. Uczniowie, którzy są uprawnieni do nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi – nie wypełniają karty odpowiedzi.

Do czasu trwania egzaminu nie wlicza się dodatkowego czasu (5 minut) przeznaczonego na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

ZAKAZ WNOSZENIA DO SALI EGZAMINACYJNEJ URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH LUB KORZYSTANIA Z TAKICH URZĄDZEŃ W TEJ SALI

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.

Uczeń przynosi dokument potwierdzający tożsamość: legitymację szkolną lub dowód osobisty. Uczeń może wnieść małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika.

KONIECZNOŚĆ SAMODZIELNEGO ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ W CZASIE EGZAMINU.

Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy uczeń siedzi przy osobnym stoliku, pracuje samodzielnie. W czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani się ich nie komentuje.

Na stolikach mogą się znajdować tylko arkusze egzaminacyjne oraz materiały i przybory pomocnicze wymienione w komunikacie w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać na egzaminie ósmoklasisty.