Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

CZAS SIĘ NIE SPIESZY – TO MY NIE NADĄŻAMY. O RACJONALNYM GOSPODAROWANIU CZASEM

Utworzono dnia 21.04.2017
Czcionka:

O czasie i gospodarowaniu czasem, o higienie pracy uczniowie rozmawiają w klasie czwartej na lekcjach przyrody. Zgodnie z obowiązującą podstawą programową.  Wraz z uczniami został omówiony prawidłowy sposób planowania zajęć w ciągu dnia tak, aby znalazł się czas na sport, zabawy ruchowe i na naukę. Uczniowie zostali zapoznani jak ważne jest planowanie, prawidłowe gospodarowanie czasem. Uczniowie układali plany dnia, a następnie wdrażali go w życie. Na następnych zajęciach omawiali, czy plany dnia zmieniły ich funkcjonowanie, czy coś się zmieniło. Czy wpłynęło to na lepsze wykorzystanie czasu.

 W ramach lekcji przyrody zostały przeprowadzone zajęcia: „Uczymy się planować.”;

„Dobrze czujemy się w domu i w szkole”. Zrealizowane one zostały we wszystkich klasach. Ponadto, z uwagi na natłok zajęć obowiązkowych i dodatkowych, często przypomina się uczniom o higienie pracy. Pogadanki zostają przeprowadzane na zajęciach lekcji wychowawczych czy też wychowania do życia w rodzinie. Scenariusz został napisany dla wychowawców celem ułatwienia pracy i możliwości skorzystania ze sprawdzonego materiału.   W naszej szkole w roku szkolnym 2016/2017 zajęcia w większości zostały przeprowadzone w listopadzie i grudniu.

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DLA KLAS CZWARTYCH, PIĄTYCH I SZÓSTYCH.

  1. Wstęp – wspólne tworzenie na tablicy mapy myśli z wyrazem CZAS pośrodku.
  2. Część właściwa:
  • Pogadanka na temat: Co można zrobić z czasem? (odpowiedzi uczniów można zapisać na tablicy).
  • Zabawa ożywiająca – dokończ zdanie: W ciągu dnia najbardziej lubię...
  • Segregowanie różnych zadań (pozytywnych i negatywnych) wykonywanych w ciągu dnia, tak aby uczniowie uświadomili sobie czym są „złodzieje czasu”.
  • Miniwykład dotyczący zasad skutecznego działania, gospodarowania czasem (slajdy).
  • Zasada pierwsza: koncentruj się i rób rzeczy tylko ważne z własnego punktu widzenia, czyli określ, co jest dla ciebie ważne;
  • Zasada druga: ty decydujesz o swoich wyborach, czyli kontroluj swoje życie;
  • Zasada trzecia: zajmuj się sprawami, na które rzeczywiście masz wpływ, czyli rób to, na co masz wpływ.
  • Propozycje uczniów dotyczące sposobów gospodarowania czasem, na przykład lista zadań do zrobienia, kalendarz, zapiski na karteczkach lub w telefonach itp. Nauczyciel omawia popularny i prosty sposób:
  • Spisz wszystkie zadania na kartce. Zastanów się, czy na wszystkie wystarczy ci czasu. Jeśli nie, to wykreśl zadania, których nie musisz wykonać w tym momencie albo w tym dniu.
  • Obok każdego zadania zapisz, jak ono jest ważne: bardzo ważne, dość ważne, mało ważne. Zacznij realizację zadań od najważniejszych, a skończ na najmniej ważnych.
  • Dyskusja otwarta na temat korzyści płynących z takiego gospodarowania czasem. Jakie korzyści widzą dzieci? Rozmowa o zdrowiu, zdrowiu psychicznym i ewentualnych chorobach związanych z szybkim spożywaniem posiłków, wykonywaniu prac domowych po godzinie 22.00, z pośpiechem.

      3.  Podsumowanie - pogadanka dotycząca gospodarowania swoim czasem.

Jest jeszcze jedna ważna zasada skutecznego zarządzania sobą w czasie, a mianowicie

należy zacząć teraz. Nie czekamy na następny poniedziałek, nowy tydzień czy miesiąc tylko zastosujmy poznaną wiedzę już dziś.

      4.  Ewaluacja zajęć metodą walizki i kosza - nauczyciel zawiesza rysunek walizki i kosza na tablicy, po czym rozdaje samoprzylepne kartki i prosi, aby napisali na nich, co wynoszą z zajęć, a co było niepotrzebne. Jedną kartkę (pozytywy) przyklejają na walizce, a drugą (niepotrzebne) na koszu.


ZADANIE DODATKOWE - może być zadaniem domowym.

Obszary lokowania czasu zakładając, że Twój czas w ciągu dnia to 100%, oszacuj jaki procent tego czasu lokujesz w następujących obszarach:

OBOWIĄZKI - wszystkie czynności, które traktujemy jako obowiązki, czyli zajęcia w szkole, porządki w domu, przygotowanie się do klasówki itp. …………%

WIĘZI Z INNYMI - spotkania z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną. Ważnym warunkiem jest to, że spotkania te nie mają służyć załatwianiu spraw i interesów, bo w takich przypadkach stają się zadaniami np. spotkanie z koleżanką w celu przygotowania prezentacji. …………%

WŁASNE JA - czas na hobby, pasje lub rozwój własnej kondycji. Czynności te charakteryzują się spontanicznością, potrzebą chwili np. w celu poprawienia złego nastroju lub pozbycia się stresu po szkole. …………%

BEZKIERUNKOWE - czynności dające nam poczucie, że wykonujemy je dla własnego relaksu, np. granie w gry komputerowe, automatyczne oglądanie telewizji, spędzanie czasu w galeriach handlowych, nie mające celu nabycie potrzebnych produktów, rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych… …………%

 

Wnioski z powyższego zadania omawiamy w klasie – na następnej lekcji.

Na klasową gazetkę polecam poniższy dekalog.

 

Dziesięć efektywnych sposobów postępowania w gospodarowaniu czasem:

  1. Ustal, co masz do zrobienia, uszereguj zadania od najważniejszego do najmniej ważnego i przeznacz na nie odpowiednią ilość czasu.
  2. Koncentruj się na zadaniach najważniejszych, nie myśląc o dawnych porażkach.
  3. Rób tylko jedną rzecz w jednym momencie.
  4. Większe zdania podziel na części i realizuj je etapami.
  5. Każdego dnia przeznacz część czasu na nieprzewidziane okoliczności.
  6. Prowadź kalendarz zajęć (z przeznaczonym na nie czasem).
  7. Umawiaj się na spotkania – nie pozwól innym dowolnie manipulować swoim czasem.
  8. Koniecznie przeznacz codziennie część czasu na odpoczynek i rozrywki.
  9. Pracuj w tempie, które Ci najbardziej odpowiada.

10. Zmieniaj obrane przez siebie cele w miarę rozwoju sytuacji. 

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

biuletyn informacji publicznej

Librus Synergia