NAUKA + ZABAWA = WIZYTA W LABORATORIUM WYOBRAŹNI

Utworzono dnia 24.09.2017

Dlaczego niebo jest niebieskie? Czy mleko można pokolorować? Jak zobaczyć, w którą stronę płynie prąd? Czy kompas zawsze wskazuje północ? Czy lodem można rysować? Na te i inne pytania uczniowie klasy VC i VA szukali odpowiedzi w Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo – Technicznym.

21 września 2017 roku wraz z naszymi opiekunami: panią Iwoną Kaźmierowską, panią Agatą Nowak i panią Ewą Szeląg odwiedziliśmy miejsce, gdzie nauka, to zabawa! Zdobyliśmy wiedzę i zrozumieliśmy otaczające nas zjawiska. Odkrywaliśmy odpowiedzi na naukowe zagadki, próbowaliśmy, mieszaliśmy, sprawdzaliśmy... I wszystko to podczas trzygodzinnych zajęć w tak zwanej „Czerwonej wystawie”. W Eksperytarium pracowaliśmy jak prawdziwi naukowcy, wykonując doświadczenia chemiczne niczym nasza patronka Maria Skłodowska - Curie. Sprawdziliśmy kwasowość różnych napojów, poznaliśmy czym są odczyny, wykonaliśmy także pastę dla słoni do czyszczenia kłów, której głównym składnikiem były drożdże. Następnie przyszła pora na lekcję fizyki. Tu poznaliśmy tajniki hydrodynamiki i hydrostatyki. Sprawdzaliśmy siłę odśrodkową, przepływ prądu i działanie pola magnetycznego. Największą frajdę sprawiła interaktywna zabawa knoocker. To zajęcia akustyczne, podczas których - przy okazji zabawy, poznaliśmy podstawowe zasady akustyki i ćwiczyliśmy umiejętność pracy i współpracy w ciszy.

Wszystkie zajęcia prowadzone były pod okiem ekspertów, którzy nam – entuzjastom nauki, pomogli samodzielnie prowadzić eksperymenty, analizy i badania.

Z ogromną chęcią wrócimy tam w listopadzie, kiedy to czas spędzimy na równie ciekawych zajęciach. Odwiedzimy „Zieloną wystawę”.

Ewa Szeląg

WIZYTA W LABORATORIUM WYOBRAŹNI